Stallions vstupují do roku 2024

A to nejodvážněji, jak je to v ČR možné

Stallions se vrací do 1. ligy

Po povedené sezoně 2023, kdy naši hřebci zvládli vyrovnané finálové utkání s Bělou Raiders 7:13, se nám pomalu blíží přelomová sezóna 2024. Proč přelomová? Protože do Pardubic se vrací 1. liga. Česká asociace amerického fotbalu k tomu uvedla: "Vítěz letošní 2.Ligy Pardubice Stallions vystřídají v nejvyšší lize Brno Alligators. Stallions mají za sebou tři účasti v Silver Bowlu v řadě a až na třetí pokus se jim podařilo ve finálovém zápase zvítězit. Pardubický tým se v nejvyšší lize představil naposledy v sezoně 2019, kdy jako jediný tým dokázal v sezoně porazit mistrovské Prague Lions. Stallions tehdy v semifinále nestačili na Steelers a od sezony 2020 nastupovali ve 2.Lize."

To samozřejmě přináší mnoho změn. Je potřeba se na tuto sezonu soustředit o to víc, protože kvalita soupeřů bude odlišná než doposud.

Snapback liga pro rok 2024 se rozdělila na dvě skupiny. Soupeři Pardubic jsou ze skupiny "Sever" a to konkrétně ISMM Ostrava Steelers, Ústí nad Labem Blades a Vysočina Gladiators. V druhé skupině "Jih" jsou týmy ST.NICOLAUS Bratislava Monarchs, Nitra Knights, Přerov Mammoths a Znojmo Knights. 

Stallions dlouhou dobu hledali nový "domov" a to z důvodu rekonstrukce CFIG Areany, kde se bohužel nebylo možné domluvit na spolupráci/pronájmu, protože hřiště je zrekonstruované pro místní fotbalový klub FK Pardubice. Novým útočištěm se pro naše hřebce stane Sportovní areál Slovany. Zde se můžeme těšit na domácí zápasy a doufáme, že i zde vybudujeme skvělou atmosféru, tak jako doposud. S tímto přechodem je spojena i nutná investice, protože areál je staršího typu a oprava je nutná. Ovšem vše by mělo být zrekonstruováno do startu ligy. To je do půlky března.

Pro sezonu 2024 tak vzniká mnoho výzev, na které se musí tým připravit. Skvělou zprávou pro hráče je ovšem to, že se i na tuto sezónu vrací hlavní trenér Rob Jacobi (52), který náš tým povede už 3. sezonu a jeho kvality se ukazují jako klíčové ve všech zápasech. 1. liga bude výzvou i pro něj, ale Rob na to nebude zdaleka sám. Vedení na nic nečekalo a přivádí další dvě obrovské zahraniční posili na pozici trenérů. Jako první je ofensivní koordinátor Nick Davis (28), který k nám přichází z USA ze Southern Oregon University. Jedná se o mladého trenéra, který bude mít na starost celý útok. Druhým je defenzivní koordinátor Wojciech Andrzejczak (39). Další zkušený trenér, který k nám přichází z týmu GFL - Ravensburg Razorbacks. Wojciech se bude starat o obranu týmu a to kompletně. Příjezd trenérů je během měsíce ledna, kdy se příprava Stallions přehoupne do nejaktivnější fáze.


Na závěr ještě pár otázek na hlavního tahouna tohoto týmu, kterým je Petr Plaček. 

Petr je prezidentem klubu, denně řeší jeho chod, komunikaci s asociací, s městem, se sponzory a také s hráči. Dokud nepřijedou trenéři, zastává i pozici trenéra. Navíc do sezóny naskočí na pozici quaterbacka. Mimo to vše také bývá součástí reprezentace ČR. I přes ten velký tlak kolem z něho stále cítíte odhodlání, sílu vést a posouvat hranice dál a dál.


Jak zvládáš tolik pozic, k tomu mít práci, opravovat dům, být s rodinou? A navíc bydlet v horách 90 km od Pardubic?

Nebudu skrývat, že je to velmi náročné. Vyžaduje to hodně organizace, aby to do sebe časově zapadlo. Snažím se být maximální v každém odvětví. Prioritou je pro mě samozřejmě rodina a živobytí. Nicméně se snažím rozvíjet potenciál, který v Pardubicích je velký. Navíc se vždy najde někdo, kdo se snaží pomoc, pokud je toho více.

Co se v týmu mění s přechodem do 1. ligy?

Organizace klubu jako taková. V týmu proběhlo hodně změn. Nejenže jsme byli nuceni se přesunout do nového areálu, který by splňoval požadavky, ale museli jsme řešit i trenérské odvětví, jelikož se Petr Košťál rozhodl z rodinných důvodů omezit fungování v týmu. Proto jsme s Robem intenzivně hledali nové tváře. Věřím, že se nám povedlo přivést velmi kvalitní trenéry, kteří dostanou náš tým až do finále. Také hráčkou základu jsme byli nuceni trochu obměnit.

Co očekáváš nového od následující sezony?

Čtyři sezóny Stallions vynechali v nejvyšší sezóně z důvodu malé hráčské základny a finanční náročnosti. Nyní máme kvalitní hráče, kteří budou mít oporu ve zkušených trenérech. Tato kombinace je ideální na velký úspěch v sezóně. Také jsme moc vděční za spolupráci s našimi sponzory a podporovateli, bez nichž by účast v 1. lize nebyla možná.

Trenéry jsme si už představili. Ale jak je zvykem u týmu v Česku, je často vidět nějaký americký import. Jak to bude u Stallions?

Hned na začátku, když mi byla svěřena funkce prezidenta spolku, jsem avizoval, že budeme čistě český hráčský tým. Tedy žádné zahraniční posily na hráčských pozicích. Věřím, že čeští hráči mají velký potenciál i talent. Pokud mají kvalitní vedení v podobě trenérů, mohou být nejlepší.