O Klubu

Občanské sdružení Pardubice Stallions se zabývá činností spojenou s veškerými aktivitami stejnojmenného klubu amerického fotbalu. Ten vznikl v roce 2003 a od té doby prošel značným vývojem. Veškeré informace o fungování klubu, o hráčích a o americkém fotbale naleznete na těchto stránkách. Máte-li jakékoliv dotazy, náměty či připomínky, obraťte se na naše oficiální kontakty. Věříme, že se Vám budou stránky líbit a zároveň doufáme, že naleznete zalíbení i v tomto, v našich končinách stále více populárnějším, sportu.


Historie našeho klubu...

2000-2003

Jan Kakos (finále 2011)
Jan Kakos (finále 2011)
Pavel Řežábek
Pavel Řežábek

Počátkem snažení o americký fotbal v Pardubicích byla aktivita party nadšenců vedených Janem Kakosem, Šimonem Hradním a Pavlem Řežábkem (†). Jejich malý klub s názvem Pardubice Pirates trénoval v parku, bez výstrojí a bez potřebných znalostí. K dispozici byl pouze šišatý míč, odhodlání a touha hrát tu zvláštní hru s rachotem chráničů a hlučnými údery helem mlátících do sebe v závratném tempu bojové vřavy. Alespoň takové byly jejich představy po zhlédnutí televizních snímků ze slavné americké NFL. Vidina mít brzy pořádný tým a naskočit do České ligy amerického fotbalu byla velice lákavá. Skutečnost však byla trochu jiná a rozjezd velkého týmu nebyl věcí jednoduchou.

Naštěstí je ostatní kluby působící v České republice nenechaly na holičkách. Zejména Martin Kocián z Prague Lions a pražští Panteři stojí za prvním velkým náborem hráčů v Pardubicích. Pirates využili také panterské pohostinnosti a zúčastnili se jejich tréninkových kempů. V roce 2002 se proto také první dva hráči Pardubic dostávají na ligová pole při hostování u pražského týmu Prague Panthers.

Na podzim roku 2002 tým navazuje spolupráci s bývalým hráčem Panterů Jaroslavem Bojarským a také s křesťanskou misionářskou organizací COI. Ta dokáže sehnat tolik nedostatkové výstroje a dodává týmu potřebné podmínky pro fungování. Na jaře 2003 oficiálně vzniká klub hrdých pardubických Hřebců - Pardubice Stallions


2003

Po vzniku pardubických Stallions nic nebrání ve sbírání prvních zkušeností a na podzim se tým pouští do juniorské ligy ve spojení s juniorkou Panterů. Tolik očekávaná a velká chvíle, jakou je hraní amerického fotbalu, je konečně tady. Hráči okusí první radosti ze hry a Pardubice tak získávají nový sport na svém území. 


2004

Rok 2004 znamená první start mezi seniory. Z personálních důvodů tým navazuje spolupráci s libereckými Highlanders a v tomto spojení dvou klubů se účastní České ligy amerického fotbalu. Sezona nevyzní vůbec špatně, když po výhře nad Panthers-B končí předposlední. Tým okusil atmosféru velkého fotbalu a zjistil, kolik práce ho ještě čeká v budoucích letech. Bude muset vynaložit značné úsilí, aby se mohl rovnat svým soupeřům.

Pardubice Stallions ve spojení s Liberec Highlanders (sezóna 2004)
Pardubice Stallions ve spojení s Liberec Highlanders (sezóna 2004)

V tomto roce pardubičtí junioři nedostali šanci, zejména kvůli nedostatku financí. Útěchou může být snad jen to, že někteří z nich dostali možnost zúčastnit se Juniorského mistrovství Evropy v Moskvě a tak se hráči Pardubic mohli poprvé představit i na mezinárodní scéně. 


2005

Formát soutěží se tento rok trochu změnil, když se liga rozdělila na dvě výkonnostní divize. Přesto měly Pardubice co dělat, aby něco uhrály. Nakonec se jim povedlo zvítězit jen nad svými bývalými spoluhráči z Liberce a skončit v závěrečné tabulce předposlední.

Jan Kakos (reprezentace)
Jan Kakos (reprezentace)

Větší naděje se tento rok kladly do juniorského týmu. Ten byl doslova našlapán množstvím talentovaných borců se zkušenostmi ze seniorské soutěže, a proto bylo velkým zklamáním, když nepostoupil do playoff soutěže. V tomto roce mnozí z hráčů odrostli juniorské soutěži a pardubická juniorka se na dlouhá léta rozpadla.


2006-2009

Tyto čtyři sezony představovaly velké trápení a stagnaci amerického fotbalu v Pardubicích. Tým se jako mávnutím kouzelného proutku přestal vyvíjet směrem kupředu, následkem čehož byly neuspokojivé výkony ve třech nadcházejících ligových ročnících. Manažersky ani personálně se nedařilo vůbec nic a situace vykrystalizovala nenastoupením k řádné soutěži v roce 2009.

Pardubičtí odchovanci v reprezentaci
Pardubičtí odchovanci v reprezentaci

V tomto roce také proběhla určitá, bezesporu nezbytná, vnitřní reforma ve vedení klubu, jakési přebudování organizace týmu. Stallions se připravovali formou nabírání nových hráčů a účastí na turnajových podnicích. Touto prázdnou sezonou se tým stabilizoval nejen hráčsky, ale i finančně. Zformovalo se nezbytné "tvrdé" jádro klubu a hned bylo na čem stavět. Nový přístup rovná se nové vyhlídky, a proto se s napětím očekávalo, co budoucnost pro Stallions přichystá.


2010

Trofej za vítězství v ČLAF B 2010
Trofej za vítězství v ČLAF B 2010

V tomto ročníku Česká asociace amerického fotbalu přichystala zajímavé řešení pro kluby s potížemi. Zavedla řádnou soutěž v sedmičkovém fotbale, která byla ideální pro tým, jakým byli právě Stallions. Lepší podmínky pro start obrozeného klubu si Stallions ani nemohli přát. Sedmičkový fotbal jim přesně vyhovoval. Počet lidí potřebný pro hru byl naprosto v jejich možnostech a i herně se dovedli v této hře uplatnit. Výsledkem bylo vítězství v soutěži a znovuzískání sebevědomí a motivace do dalšího konání. 


2011

Hráčský kádr byl stabilizován, finanční situace po získání sponzorů nebyla špatná a tým se jako obhájce vítězství pustil do dalšího ročníku soutěže. Ideální podmínky umožnily zapojit nováčky do hry a tím dopřát čím dál tím většímu počtu hráčů nasbírání nových zkušeností. Soupeři se lepšili a náročnost hry se stupňovala. O to sladší bylo vítězství, které dokázali Stallions i v tomto ročníku vybojovat. 

Tým po finále divize v roce 2011
Tým po finále divize v roce 2011

2012

Rozšiřování kádru dalšími nábory umožnilo Stallions v tomto roce postoupit do vytoužené jedenáctkové soutěže. Klub byl zařazen do subdivize A3 a čekaly ho velmi těžké zápasy. Nikdo nevěděl, jak Hřebci návrat do jedenáctky zvládnou. Nakonec se sezóna povedla skvěle a klub dokonce jedním prstem sahal po play-off. To si nakonec vysloužili skvěle hrající Lions. Právě zápas s nimi, který Hřebci těsně prohráli, a domácí vítězství proti Brnu, byly nejkrásnějšími okamžiky této sezóny. Konečná bilance čtyř vítězství a dvou porážek byla definitivním potvrzením znovuzrození pardubického klubu. Hřebci se navíc mohli pyšnit velkou diváckou podporou. Trojici domácích zápasů vidělo dohromady rovných 1000 diváků.

Tým po historickém vítězství nad Alligators
Tým po historickém vítězství nad Alligators

2013

Znovu v jedenáctkové soutěži, znovu v subdivizi A3, ale tentokrát s většími ambicemi na play-off. V této sezóně už klub po loňských výkonech rozhodně nemohl být brán za outsidera. Sezóna začala odložením prvního zápasu, když sníh nedovolil odehrát Hřebcům zápas v Ostravě. Stallions tak sezónu začali domácím utkáním proti zahraničnímu účastníkovi ČLAF - Trnavě Bulldogs. Tým zápas těsně prohrál, ale předvedl velmi kvalitní výkon. Sezóna se pak vyvíjela tím směrem, že jedině vítězství Stallions v Brně mohlo posunout klub do play-off na úkor domácích Alligators. Tak se nakonec bohužel nestalo. Hřebci na velmi těžkém terénu v těsném zápase domácím podlehli a mezi čtyři nejlepší celky sezóny nepronikli. Následná prohra odloženého zápasu v Ostravě už pouze změnila konečnou bilanci vítězství a porážek na 3:3. Stallions odehráli v sezóně pouze 2 domácí utkání, jelikož jeden zápas musel být z důvodu podmáčeného terénu zcela zrušen. I přesto viděla tyto dva zápasy dohromady více než tisícovka diváků.

Stallions s hřebcem Yukonem po domácí výhře
Stallions s hřebcem Yukonem po domácí výhře

2014

V roce 2014 se Stallions přesouvají do elitní Divize A a vzhledem k absenci zahraniční posily se dostávají do role outsidera. Zbylých pět týmů elitní divize importy na důležitých postech disponuje a sezóna se podle toho také vyvíjí. Stallions prohrávají nakonec všech osm zápasů základní části a končí šestí v Divizi A se skóre 60:289. Tým samozřejmě nedokončuje soutěž v psychické pohodě, ale jeho věrní fanoušci stojí stále při něm a doufají v lepší časy. I přes sezónu bez jediného vítězství se průměrná návštěva na domácích zápasech klubu pohybuje kolem 450 diváků. Fotografie z posledního zápasu sezóny proti pražským Black Panthers dokumentuje jak silnou podporu hráči i přes neúspěchy ve svých fanoušcích měli.    

Hráči Stallions společně s fanoušky po poslední porážce na půdě PBP.
Hráči Stallions společně s fanoušky po poslední porážce na půdě PBP.

2015

Scott Doherty (Foto: Stanislav Kolařík)
Scott Doherty (Foto: Stanislav Kolařík)

V roce 2015 opouštějí Stallions elitní divizi a přesouvají se do Divize II České ligy amerického fotbalu (ČLAF). Vedení klubu však nechce ponechat nic náhodě a chce klub vrátit zpět do první divize v nejkratší možné době. Rozhodne se proto angažovat na post quarterbacka Scotta Dohertyho. Hráč, který v roce 2014 dovedl příbramské Bobcats až do finále první divize je pro tým opravdovou vzpruhou. Stallions pod jeho vedením válcují jednoho soupeře za druhým. Obzvláště pikantní jsou v sezóně potom oba souboje s městskými rivaly Bucks. Stallions nakonec vyhrávají všechny zápasy základní části kromě posledního. V tom podléhají ostravským Steelers na jejich půdě. Na skutečnosti, že se Stallions a Steelers utkají o dva týdny později v Pardubicích o titul Divize II, však tento zápas již nic změnit nemůže. Ve finále se potom ukazuje opravdová síla obou týmů. Stallions v zápase dominují a před 940 diváky vedou v poločase 35:0. Zápas končí výsledkem 42:7 pro Stallions, kteří tak vyhrávají Divizi II a získávají právo na návrat do elitní divize.  


2016

V roce 2016 Stallions nastupují v elitní divizi ČLAF. Vedení, vědomo si nezdaru v sezóně 2014, angažuje do klubu hned několik zahraničních posil. Tíha zodpovědnosti padá na hřišti v útoku na kanadského quarterbacka Shana McDonalda, kterému v průběhu sezóny ještě přichází pomoci runningback Andrecus Lindley. Obrana se na hřišti opírá o skvělé výkony linebackera Kendrala Ellisona, kterému zdatně sekunduje defenzivní lineman Eddie Brown. Kendral Ellison je později dokonce vyhlášen nejužitečnějším defenzivním hráčem celé ligy. Celkově se týmu v sezóně poměrně daří a do samého konce je ve hře o finále (v roce 2016 se v lize nehraje žádné play-off, první dva týmy po základní části postupují přímo do finále). V poslední zápase sezóny však tým v přímém souboji o postup do finále prohrává s pozdějšími šampióny Prague Black Panthers. S celkovou bilancí 5 výher a 5 porážek končí Stallions nakonec na celkovém 4. místě. Klub Hřebců v této sezóně však kromě A-týmu skládá i B-tým. Ten nastupuje v třetí lize a vede se mu přímo skvěle. Je složen z mladých hráčů a z hráčů, kteří nedostávají v A-týmu příliš příležitostí. Přesto tým v sezóně prohrává pouze jeden zápas (pravidla mu však neumožňují postoupit do play-off). Možnost získání herních zkušeností, kterou vybudováním B-týmu dostali mladí hráči, se zúročuje na podzim roku 2016 během juniorské ligy ČLAF. Mladí Hřebci totiž ve finále této soutěže poráží v defenzivní bitvě hráče pražských Black Panthers a stávají se mistr ČR v kategorii U19. Získávají tak vůbec první mistrovský titul v historii Stallions.

Mistři české ligy kategorie U19 - Pardubice Stallions
Mistři české ligy kategorie U19 - Pardubice Stallions

2017

Michael Lindsey a Reginald Langford (Foto: CubiX PiX)
Michael Lindsey a Reginald Langford (Foto: CubiX PiX)

V roce 2017 si Stallions drží pozici klubu patřícího do nejvyšší soutěže v ČR. Do týmu po změně pravidel umožňujících pouze dvě zahraniční posily, přivádějí právě dva americké hráče. Quarterback Reginald Langford a wide receiver Michael Lindsey se znají už od mládí a na hřišti to dokazují každý zápas. Útok Stallions je jako nezastavitelná smršť, ale obrana bez zahraniční posily strádá. Díky tomu jsou v zápasech Stallions k vidění velké přestřelky a skvělé útočné momenty. V sezóně dochází také k historickému milníku. Stallions poprvé nastupují k zápasu před televizními kamerami (živě ČT4 Sport). V krásném zápase přehrávají dříve ambiciózní příbramské Bobcats. Na konci sezóny však těsně nezvládnou dva důležité zápasy a končí základní část na 4. místě. To jim do semifinále určuje velmi těžkého soupeře, dominantní Prague Black Panthers. I přesto, že v zápase skórují jako první Stallions, nedokáží Hřebci držet s jasným favoritem krok celý zápas a nakonec prohrávají 19:40 a stejně jako předchozí rok končí na celkovém 4. místě. Obě zahraniční posily týmu jsou po sezóně nominováni na ofenzivní MVP celé ligy. Cenu nakonec získává quarterback Reginald Langford. 


2018

V roce 2018 jsou Stallions již pevně etablovány jako tým nejvyšší české soutěže. Do klubu přichází před sezónou dvě zahraniční posily. Po předchozí zkušenosti se trenéři rozhodují rozložit síly a angažují jednu ofenzivní a jednu defenzivní zbraň. Do útoku přichází quarterback Chris Forcier a do obrany linebacker Erik Hulman. Obě kvalitní posily však mají rozdílný osud. Hulman dokončuje sezónu jako nejlepší tackler soutěže. Forcier ukazuje neskutečný talent a schopnosti pouze v první polovině prvního zápasu. Na začátku druhé půle se nešťastně zraňuje a sezóna pro něj k velké lítosti všech ve Stallions končí. Tým se tak ocitá v nelehké situaci, tři zápasy odehrává pouze s náhradními quarterbacky. Potom do týmu přichází další posila, zkušený quarterback Douglas Webster. S ním tým i přes zranění dalších hráčů získává šanci na záchranu sezóny. Tři porážky z prvních čtyř zápasů jsou však velkou komplikací. Stallions s celkovou bilancí čtyř výher a šesti porážek nakonec končí na 5. místě po základní části a nepostupují tedy ani do play-off.

Hráči Stallions - přípravný kemp před sezónou 2018 (Foto: CubiX PiX)
Hráči Stallions - přípravný kemp před sezónou 2018 (Foto: CubiX PiX)

2019

Novými zahraničními posilami pardubického týmu pro nový ročník Paddock ligy je quarterback Raymond Catapano a defenzivní back Gregory Williams. Druhý jmenovaný se hned v úvodním zápase proti Ústí nad Labem Blades zranil a pro Williamse tak byla celá sezona v pardubickém dresu poznamenaná zdravotním handicapem. Catapano se velmi rychle sehrál se svými spoluhráči v útoku během 10 zápasů základní části nasázel 38 touchdownů, což byl do té doby i historický rekord (lionský Michael Hayes nakonec ve stejné sezoně rekord překonal s 39 touchdowny). Stallions zažili v průběhu základní části několik smolných zápasů, kdy měli vítězství na dosah. Se Sígrs podlehli 47:48, když vítězný touchdown dal soupeř s vypršením času a po úspěšně provedeném onside kicku. O bod prohráli Stallions také proti Patriots a Lions. Proti Prague Lions se Stallions podařilo v odvetě zvítězit 56:52 a byla to jediná porážka pražského týmu v sezoně. S bilancí 5-5 postoupili Stallions do semifinále, kde se utkali s Ostravou Steelers. Pardubický tým značně zdecimovaný zraněními, a to včetně quarterbacka Catapana, nestačil na Ostravu a prohrál 15:35.


2020

Rok 2020 přinesl světovou pandemii koronaviru, která ovlivnila také sezonu amerického fotbalu. Stallions se ještě před pandemii rozhodli o sestup do 2.Ligy, a to z personálních a finančních důvodů. Nakonec se soutěž mužů rozběhla netradičně na konci srpna. Stallions se po dlouhé době představili bez zahraničních posil. Klíčovou pozici quarterbacka převzal Matěj Linek, který byl součástí mistrovského týmu juniorů Stallions. Ani ve 2.Lize se Stallinos nevyhnuli smůle v závěrech zápasů. V domácím zápase proti Bobcats neudrželi vedení 8 vteřin před koncem a prohráli 12:14. Zápas s Libercem z důvodu karantény obou rozehrávačů, byl velmi těžký a na výhru ani nestačila posila v podobě navrátilce Petra Plačka na pozici linebacker. Liberec skóroval field goalem 3 vteřiny před koncem zápasu a urval si tak výhru 6:8  Po čtyřech zápasech základní části byla soutěž mužů zrušena kvůli druhé vlně koronaviru.


2021

Stallions se opět přihlásili do 2. ligy s nadějí, že do soutěže nevstoupí opatření týkající se pandemie. Ta měla bohužel dopad jak na počet týmů, které se do soutěže přihlásily, tak i na netradiční začátek, který byl stanoven na druhou polovinu prázdnin. To vše mělo za následek i spojení týmů 2. a 3. ligy do jedné. Na hřebce tak čekali mimo Třinec a Plzeň i týmy jako Šumperk Dietos, Mladá Boleslav Greenraiders, Trutnov Rangers, Tábor Foxes, či Jičín Hurricanes.

Sezónu Stallions zahájili proti týmu Pilsen Patriots, kde si připsali výhru 21:0. Další průběh sezónou byl vcelku snadný pro pardubický celek, kdy sbírali jednu velkou výhru za druhou. První body stallionská obrana inkasovala až v pátém zápase s Šumperkem. I přesto dokázali prodloužit sérii vítězství na šest zápasů. 

První prohru Stallions zaznamenali v posledním zápase, kde narazili na velmi tvrdý a zkušený tým Třineckých Žraloků. To se projevilo na výsledku 23:14. Stallions skončili základní část na druhém místě s bilancí 5 výher a 1 porážka hned za Třincem Sharks (6:0). Tyto týmy na sebe narazily znovu o čtrnáct dní později ve finále, které se hrálo na pardubické Dukle. I tam bohužel celek Pardubických hřebců nestačil na tým ze severní Moravy a utržil porážku 21:15 a trofej pro vítěze 2. ligy tak mířila do Třince.


2022

Rob Jacobi, to je jméno, které se stalo pomyslným milníkem. Americký 51letý trenér začal působit u Stallions v březnu a postupem času byl vidět velký posun. Jak u jednotlivců, tak u týmu jako celku. Stallions se opět přihlásili do druhé ligy. Tam je čekala čtveřice soupeřů. A to Příbram Bobcats, Pilsen Patriots, Prague Mustangs a Třinec Sharks.


S Třincem si hřebci hned na začátek zopakovali finále z roku 2021, které ke vší smůle dopadlo stejně bolestivou prohrou.
Ale začlenění amerického trenéra do týmu už pak přineslo vlnu výher, které vedly k celkovému druhému místu v základní skupině. Semifinále bylo ve znamení "koňského utkání", kdy do Pardubic přijeli pražští Mustangs. Těsnou výhrou si Stallions zasloužili finále. Tam se potkali s týmem z Třince. Bohužel Pardubice nenalezly recept a i tento ročník končí na druhém místě za třineckými žraloky.
Na scénu se v tomto roce dostala i juniorská kategorie U18. Tam Stallions složeni z hráčů z okolí Pardubic a z Trutnova nastoupili do soutěže v netradiční formě v podobě 5s. Kde proti sobě nastoupí hráči 5 proti 5. Soupeři jim byli Brno Sígrs, Brno Alligators a Příbram Bobcats.
Trenérsky tento tým zaštítili Jakub Mikyska a Libor Chovanec. Jako nováčkovi v dorostenecké soutěži však štěstí na výhry nebylo moc nakloněno a tak tým za sezónu nasbíral "pouze" 4 výhry z možných 12, což juniorům zajistilo třetí místo. I tak je to ale dobrý výsledek.
Sezónu 2022 zakončili Stallions valnou hromadou, ze které vzešlo nové vedení. Do sezóny 2023 půjdou hřebci pod vedením Petra Plačka, Petry Žirovnické, Vojtěcha Zelenky jako členy správní rady a Lukáše Petříka, Jana Soukupa, Marka Vinaře jako členy rady dozorčí.