Uchráněný svatostánek

15.05.2023

V druhém nedělním květnovém odpoledni se všichni fanoušci amerického fotbalu mohli těšit na velmi zajímavý a napínavý duel mezi domácími Stallions a hostujícími Sígrs z Brna. Hosté si přivezli nejen dobrou náladu, ale také ambice zaskočit mírně favorizované hráče z Pardubic. Pohled na tabulku druhé ligy napovídal, že tento zápas může být velmi důležitým utkáním vzhledem k případným bojům o playoff. Stallions měli určitě co napravovat po nepříliš podařeném minulé kole, kdy se jim na hřišti Raiders vůbec nepovedl druhý poločas a tým si tak přivezl do Pardubic porážku 7:23.

Začátek zápasu se nesl spíše v opatrném duchu. Ani jeden z týmu nechtěl udělat první velkou chybu. Hráči z Pardubic měli lehce navrch, ale i tak jejich šance končily bez bodového zisku. Pověstný klid před bouří pak skončil hrubkou domácího týmu. Quarterback Petr Plaček si neporozuměl se svým running backem Ondřejem Ministrem a tato špatná komunikace mezi dvěma klíčovými muži vedla k fumblu. Volného míče se na osmnácti yardové linii zmocnil Adam Franěk a úctyhodným sprintem donesl míč až do endzóny Stallions. Sígrs tak mohli slavit úspěch a na domácích hráčích bylo vidět velké zklamání z nevyužité příležitosti.

Hned v následujícím drivu se snažil domácí trenér Rob Jacobi co nejvíce namotivovat své svěřence, aby přišli s rychlou odpovědí. To se opravdu povedlo, ale k nelibosti domácích fanoušků se Stallions museli uchýlit pouze k pokusu o field goal. Marek Šándor ukázal, že je letos nepostradatelnou součástí domácího týmu a postaral se o první zápis tří bodů na scoreboard.

Začátek druhé čtvrtiny se nesl ve velmi podobném duchu jako začátek celého zápasu. Sígrs se nedařilo proti pevné domácí obraně prosazovat a horko těžko získali pouze několik prvních downů. Útok Stallions na tom byl o něco lépe, ale poměrně zbytečně vytvořili hráči útoku hned několik turnoverů. Další zářez na ukazatel skóre přidal quarterback domácích Petr Plaček až pět a půl minuty před koncem prvního poločasu, kdy zacílil přesný pass na Jakuba Mikysku. V případě touchdownové přihrávky si Jakub nádherně našel volný prostor v zónové obraně, prokličkoval zbytkem obrany Sígrs a doběhl si pro 48 yardové skórování.

Od té chvíle se Stallions přece jen lépe dýchalo a mohlo se zdát, že berou otěže zápasu pevně do svých rukou. K tomu všemu ještě přidal Petr Plaček runnový touchdown, kdy správně vyhodnotil situaci v levé straně hřiště a dosprintoval přesně k pylonu vymezující hranice endzony. V ten moment tedy svítilo na časomíře 2:31 minut do konce první půle a po úspěšném extrapointu Marka Šándora se Stallions dostali do relativně pohodlného vedení 17:7.

Ovšem jakoby mračna, která se začala stahovat nad pardubickým hřištěm začala vlévat pozitivní energii do těl hráčů Sígrs. Nejdříve se perfektním interceptionem blýsknul Mark Robert Gerkhen, kdy nepřesnou přihrávku z ruky Petra Plačka vrátil až do endzony. Aby následně po dalším turnoveru pardubického útoku konečně skórovala i ofenzivní družina z Brna. Jaromír Heneš našel přesným passem v endzoně svého vytáhlého wide-receivera Martina Skoupého a veškerá dobrá nálada přešla nejen fanoušky v červených barvách, ale pochopitelně i samotné hráče.

Už to vypadalo, že Sígrs udrží velmi těsné vedení až do konce zápasu. Naštěstí však pro domácí přišel na scénu znovu Marek Šándor a stal se minimálně pro tuhle jednu chvíli pardubickým hrdinou. Proměnil totiž neuvěřitelný 45 yardový field goal a vyrovnal stav utkání na 20:20.

Pardubické publikum tak poprvé v této sezóně bylo svědkem prodloužení. Kapitáni Stallions vyhráli los a rozhodli se pustit do útoku nejdříve svého soupeře. Sígrs poskládali velmi sympatický drive, který ale bohužel pro ně skončil neúspěšným field goalem z hranice 32 yardů. Ve chvíli, kdy nastupoval na hřiště Petr Plaček se svými kumpány, bylo tedy jasné, že jakékoliv skórování definitivně rozhodne zápas a přisoudí vítězství domácím hráčům. V poslední akci utkání vzal odpovědnost na sebe právě quarterback Stallions a pomocí svých rychlých nohou zarazil Sígrs definitivní ránu v podobě 8 yardového runnového touchdownu.

Domácí hráči a fanoušci se tak mohli radovat ze třetího vítězství v sezóně a přiblížení se postupu do playoff. Stallions v současné chvíli zaujímají čtvrté místo v tabulce druhé nejvyšší soutěže a těší se na velmi důležitý souboj v Příbrami, kde se 27.8. utkají s domácími Bobcats.