Historie týmu amerického fotbalu Pardubice Stallions

2000 – 2003

Jan Kakos (finále 2011) Jan Kakos (finále 2011)

Počátkem snažení o americký fotbal v Pardubicích byla aktivita party nadšenců vedených Janem Kakosem, Šimonem Hradním a Pavlem Řežábkem (†). Jejich malý klub s názvem Pardubice Pirates trénoval v parku, bez výstrojí a bez potřebných znalostí. K dispozici byl pouze šišatý míč, odhodlání a touha hrát tu zvláštní hru s rachotem chráničů a hlučnými údery helem mlátících do sebe v závratném tempu bojové vřavy. Alespoň takové byly jejich představy po zhlédnutí televizních snímků ze slavné americké NFL. Vidina mít brzy pořádný tým a naskočit do České ligy amerického fotbalu byla velice lákavá. Skutečnost však byla trochu jiná a rozjezd velkého týmu nebyl věcí jednoduchou.

Pavel Řežábek Pavel Řežábek

Naštěstí je ostatní kluby působící v České republice nenechaly na holičkách. Zejména Martin Kocián z Prague Lions a pražští Panteři stojí za prvním velkým náborem hráčů v Pardubicích. Pirates využili také panterské pohostinnosti a zúčastnili se jejich tréninkových kempů. V roce 2002 se proto také první dva hráči Pardubic dostávají na ligová pole při hostování u pražského týmu Prague Panthers.

Na podzim roku 2002 tým navazuje spolupráci s bývalým hráčem Panterů Jaroslavem Bojarským a také s křesťanskou misionářskou organizací COI. Ta dokáže sehnat tolik nedostatkové výstroje a dodává týmu potřebné podmínky pro fungování. Na jaře 2003 oficiálně vzniká klub hrdých pardubických Hřebců - Pardubice Stallions.

2003

Po vzniku pardubických Stallions nic nebrání ve sbírání prvních zkušeností a na podzim se tým pouští do juniorské ligy ve spojení s juniorkou Panterů. Tolik očekávaná a velká chvíle, jakou je hraní amerického fotbalu, je konečně tady. Hráči okusí první radosti ze hry a Pardubice tak získávají nový sport na svém území.

2004

Rok 2004 znamená první start mezi seniory. Z personálních důvodů tým navazuje spolupráci s libereckými Highlanders a v tomto spojení dvou klubů se účastní České ligy amerického fotbalu. Sezona nevyzní vůbec špatně, když po výhře nad Panthers-B končí předposlední. Tým okusil atmosféru velkého fotbalu a zjistil, kolik práce ho ještě čeká v budoucích letech. Bude muset vynaložit značné úsilí, aby se mohl rovnat svým soupeřům.

Pardubice Stallions ve spojení Pardubice Stallions ve spojení s Liberec Highlanders (sezóna 2004)

V tomto roce pardubičtí junioři nedostali šanci, zejména kvůli nedostatku financí. Útěchou může být snad jen to, že někteří z nich dostali možnost zúčastnit se Juniorského mistrovství Evropy v Moskvě a tak se hráči Pardubic mohli poprvé představit i na mezinárodní scéně.

2005

Jan Kakos (první reprezentant Jan Kakos (reprezentace)

Formát soutěží se tento rok trochu změnil, když se liga rozdělila na dvě výkonnostní divize. Přesto měly Pardubice co dělat, aby něco uhrály. Nakonec se jim povedlo zvítězit jen nad svými bývalými spoluhráči z Liberce a skončit v závěrečné tabulce předposlední.

Větší naděje se tento rok kladly do juniorského týmu. Ten byl doslova našlapán množstvím talentovaných borců se zkušenostmi ze seniorské soutěže, a proto bylo velkým zklamáním, když nepostoupil do playoff soutěže. V tomto roce mnozí z hráčů odrostli juniorské soutěži a pardubická juniorka se na dlouhá léta rozpadla.

2006 – 2009

Pardubičtí juniorští odchovanc Pardubičtí odchovanci v reprezentaci

Tyto čtyři sezony představovaly velké trápení a stagnaci amerického fotbalu v Pardubicích. Tým se jako mávnutím kouzelného proutku přestal vyvíjet směrem kupředu, následkem čehož byly neuspokojivé výkony ve třech nadcházejících ligových ročnících. Manažersky ani personálně se nedařilo vůbec nic a situace vykrystalizovala nenastoupením k řádné soutěži v roce 2009.

V tomto roce také proběhla určitá, bezesporu nezbytná, vnitřní reforma ve vedení klubu, jakési přebudování organizace týmu. Stallions se připravovali formou nabírání nových hráčů a účastí na turnajových podnicích. Touto prázdnou sezonou se tým stabilizoval nejen hráčsky, ale i finančně. Zformovalo se nezbytné „tvrdé“ jádro klubu a hned bylo na čem stavět. Nový přístup rovná se nové vyhlídky, a proto se s napětím očekávalo, co budoucnost pro Stallions přichystá.

2010

Trofej za vítězství v ČLAF B 2 Trofej za vítězství v ČLAF B 2010

V tomto ročníku Česká asociace amerického fotbalu přichystala zajímavé řešení pro kluby s potížemi. Zavedla řádnou soutěž v sedmičkovém fotbale, která byla ideální pro tým, jakým byli právě Stallions. Lepší podmínky pro start obrozeného klubu si Stallions ani nemohli přát. Sedmičkový fotbal jim přesně vyhovoval. Počet lidí potřebný pro hru byl naprosto v jejich možnostech a i herně se dovedli v této hře uplatnit. Výsledkem bylo vítězství v soutěži a znovuzískání sebevědomí a motivace do dalšího konání.

2011

Hráčský kádr byl stabilizován, finanční situace po získání sponzorů nebyla špatná a tým se jako obhájce vítězství pustil do dalšího ročníku soutěže. Ideální podmínky umožnily zapojit nováčky do hry a tím dopřát čím dál tím většímu počtu hráčů nasbírání nových zkušeností. Soupeři se lepšili a náročnost hry se stupňovala. O to sladší bylo vítězství, které dokázali Stallions i v tomto ročníku vybojovat.

Tým po finále divize v roce 20 Tým po finále divize v roce 2011

2012 

Rozšiřování kádru dalšími nábory umožnilo Stallions v tomto roce postoupit do vytoužené jedenáctkové soutěže. Klub byl zařazen do subdivize A3 a čekaly ho velmi těžké zápasy. Nikdo nevěděl, jak Hřebci návrat do jedenáctky zvládnou. Nakonec se sezóna povedla skvěle a klub dokonce jedním prstem sahal po play-off. To si nakonec vysloužili skvěle hrající Lions. Právě zápas s nimi, který Hřebci těsně prohráli, a domácí vítězství proti Brnu, byly nejkrásnějšími okamžiky této sezóny. Konečná bilance čtyř vítězství a dvou porážek byla definitivním potvrzením znovuzrození pardubického klubu. Hřebci se navíc mohli pyšnit velkou diváckou podporou. Trojici domácích zápasů vidělo dohromady rovných 1000 diváků.

Tým po historickém vítězství n Tým po historickém vítězství nad Alligators

2013

Znovu v jedenáctkové soutěži, znovu v subdivizi A3, ale tentokrát s většími ambicemi na play-off. V této sezóně už klub po loňských výkonech rozhodně nemohl být brán za outsidera. Sezóna začala odložením prvního zápasu, když sníh nedovolil odehrát Hřebcům zápas v Ostravě. Stallions tak sezónu začali domácím utkáním proti zahraničnímu účastníkovi ČLAF - Trnavě Bulldogs. Tým zápas těsně prohrál, ale předvedl velmi kvalitní výkon. Sezóna se pak vyvíjela tím směrem, že jedině vítězství Stallions v Brně mohlo posunout klub do play-off na úkor domácích Alligators. Tak se nakonec bohužel nestalo. Hřebci na velmi těžkém terénu v těsném zápase domácím podlehli a mezi čtyři nejlepší celky sezóny nepronikli. Následná prohra odloženého zápasu v Ostravě už pouze změnila konečnou bilanci vítězství a porážek na 3:3. Stallions odehráli v sezóně pouze 2 domácí utkání, jelikož jeden zápas musel být z důvodu podmáčeného terénu zcela zrušen. I přesto viděla tyto dva zápasy dohromady více než tisícovka diváků. 

Stallions s hřebcem Yukonem po Stallions s hřebcem Yukonem po domácí výhře

2014

V roce 2014 se Stallions přesouvají do elitní Divize A a vzhledem k absenci zahraniční posily se dostávají do role outsidera. Zbylých pět týmů elitní divize importy na důležitých postech disponuje a sezóna se podle toho také vyvíjí. Stallions prohrávají nakonec všech osm zápasů základní části a končí šestí v Divizi A se skóre 60:289. Tým samozřejmě nedokončuje soutěž v psychické pohodě, ale jeho věrní fanoušci stojí stále při něm a doufají v lepší časy. I přes sezónu bez jediného vítězství se průměrná návštěva na domácích zápasech klubu pohybuje kolem 450 diváků. Fotografie z posledního zápasu sezóny proti pražským Black Panthers dokumentuje jak silnou podporu hráči i přes neúspěchy ve svých fanoušcích měli.   

Hráči Stallions společně s fan Hráči Stallions společně s fanoušky po poslední porážce na půdě PBP

Aktuální zápasy


Tabulka ČLAF 2018

1. logo Prague Black Panthers 10-0
2. logo Prague Lions 7-3
3. logo Ostrava Steelers 7-3
4. logo Brno Sígrs 4-6
5. logo Pardubice Stallions 4-6
6. logo Brno Alligators 3-7
7. logo Pilsen Patriots 0-10
Kompletní tabulka

Týmy ČLAF 2018

 • Pardubice Stallions
 • Ostrava Steelers
 • Prague Lions
 • Prague Black Panthers
 • Brno Alligators
 • Brno Sigrs
 • Pilsen Patriots

Pardubický tým amerického fotbalu podporují

 • Město Pardubice
 • Pardubický kraj
 • MŠMT
 • Chládek a Tintěra
 • MARHOLD a.s.
 • Agama
 • P.Ministr
 • Bitters
 • Autoservis Dubina
 • RADKA spol. s r.o.
Chci být partnerem
nahoru

Rychlé kontakty

Volejte ve všední dny. 8-16 hod.

(+420) 725 731 841

Pište

info@stallions.cz